Humana Baltic, pagal 2019 m. spalio 3 d. pasirašytą partnerystės sutartį, bendradarbiauja su „Maisto banku“ ir, remdama jo veiklą, siekia padėti perduoti daugiau maisto nepasiturintiesiems. Remiant Humana Baltic, 2019 m. spalio ir lapkričio mėnesiais „Maisto bankas“ papildomai surinko daugiau nei 293 tonas maisto, kuris per 265 socialinės veiklos organizacijas buvo išdalintas daugiau nei 26 tūkstančiams gyventojų visoje Lietuvoje.


2020 metų sausio-vasario mėnesiais aplankėme dalį šių visuomeninių organizacijų, kurias pasiekia labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ surenkama parama maisto produktais.  

Vilties centras“ - labdaros valgykla, įsikūrusi Vilniuje per du padalinius. Šioje valgykloje kasdien šiltiems pietums susirenka apie 800 vargingiau gyvenančių žmonių. Didžiąją dalį čia tiekiamo maisto perduoda „Maisto bankas“, be tiesioginio maitinimo,  čia  taip pat dalinami „Maisto banko“ paketai trumpo galiojimo maistu. Dažniausiai į valgyklą ateina pensininkai, darbo laikinai neturintys žmonės, soc. rizikos asmenys. Pastaruosius valgyklos darbuotojai nukreipia ir į kitas įstaigas – padedančias ieškoti darbo, gydytis. Mus priėmusi „Vilties centro“ įkūrėja Larisa Čerkaskaja pasakojo, kad sunkumų turintys žmonės dažnai nedrįsta pas juos užsukti, mano, kad tokiose vietose lankosi tik benamiai, tačiau tai visiškai netiesa. Ši valgykla padeda įvairiems sunkumų patyrusiems žmonėms. Tad čia galima sutikti ir daug šviesių,  nors ir gyvenimo nelepinamų, žmonių.

 

84661424 164298605006119 3845414052675190784 n

Sutrikusio intelekto žmonių bendrija „Vilniaus Viltis“ - visuomeninė organizacija, kuri globoja sutrikusį intelektą turinčius žmones ir jų šeimas. Šiuo metu organizacija vienija apie 2000 narių. Organizacijos pagrindinė veikla – kaip įmanoma geriau atstovauti sutrikusio intelekto žmonių ir jų šeimų interesus visuomenėje. Vilniuje, Naujamiestyje įsikūrusios organizacijos veikla primena sutrikusio intelekto žmonių dienos centrą. Čia šeimos pusdieniui ar net visai dienai gali palikti priežiūros reikalaujančius savo šeimos narius. Pastarieji bendrauja, užsiiminėja įvairiais rankdarbiais, jiems čia organizuojamos ekskursijos, lankosi kultūriniuose renginiuose. 160 narių Vilniaus „Viltis“ remia maistu, kurį tris kartus per savaitę atsiima iš „Maisto banko“ sandėlių. Kaip pasakojo organizacijoje savanoriaujančios ir paramą gaunančios mamos, ši parama ypatingai svarbi, nes leidžia šiek tiek sutaupyti lėšų, kurias gali panaudoti vaikų reabilitacijai, vaistams ir kitiems poreikiams. „Kai augini sutrikusio intelekto vaiką, iki pat senatvės esi pririštas prie jo, nors pagal amžių tie vaikai jau ir suaugę. Jiems reikalinga nuolatinė, pastovi priežiūra, tad tėvai priversti nedirbti, likti su vaikais, o tokiu atveju belieka gyventi tik iš pašalpų, kad ir kaip to pats nenorėtum, todėl kiekviena pagalba yra be galo vertinama ir reikalinga“, – dalinosi viena organizacijoje sutiktų mamų.

84934092 197057981349183 6922039701079588864 n

NUOTRAUKOJE IŠ KAIRĖS: VIENA IŠ CENTRE SAVANORIAUJANČIŲ, SUTRIKUSIO INTELEKTO VAIKĄ TURINČIŲ MAMŲ, „MAISTO BANKO“ VADOVAS SIMONAS GUREVIČIUS, ORGANIZACIJOS VADOVĖ RŪTA RINKEVIČIENĖ, „MAISTO BANKO“ VILNIAUS PADALINIO VADOVAS MODESTAS BASTYS.

Narkomanų reabilitacijos centras „Pusiaukėlis“ – miško apsuptyje, Žaliosios kaime (Šalčininkų raj.) įsikūręs reabilitacijos centras, padedantis į narkotikų liūną pakliuvusiems, tačiau iš visų jėgų besistengiantiems iš jo išbristi, vyrams. Centre vykdoma 12 žingsnių programa, tad padėti žmonėms išgyti siekiama ne medikamentinėmis priemonėmis, o psichologiškai perorientuojant. Reabilitantai „Pusiaukėlyje“ gyvena iki vienerių metų, be individualių ir grupinių užsiėmimų, čia jie patys tvarko namus ir aplinką, ruošia maistą, prižiūri auginamas vištas, šunis. Laisvu laiku treniruojasi žaisdami tinklinį, dalyvauja tinklinio varžybose. Didžioji centro pajamų dalis, projekto „Asmenų, priklausomų nuo psichoaktyviųjų medžiagų, socialinė integracija“ lėšos, kurių pakanka vos kelių asmenų išlaikymui ir gydymui. Lankant centrą jame gyveno keturiolika vyrų, todėl jų išlaikymui centro darbuotojai priversti ieškoti papildomų resursų. Čia labai gelbsti „Maisto banko“ parama, leidžianti  organizacijai sutaupyti lėšų kitoms būtiniausioms reikmėms.

PUSIAUKELIS

Labdaros valgykla „Maistas kūnui ir sielai“ - valgykla rūpinasi organizacijos „Harė Krišna“ nariai Džiuljeta ir Algis. Kas mėnesį šią valgyklą aplanko apie 110 skirtingų žmonių. Vieni pietauti ateina kasdien, kiti užsuka rečiau, kuomet prispaudžia finansiniai sunkumai. Čia sutikome ir geradarių žmonių, atėjusių paimti maisto ne sau, o sunkiau vaikštantiems ar susirgusiems kaimynams. Virtuvės šefas Algis pasididžiuodamas pila pilnas lėkštes sriubos, stiklinę kompoto, deda vegetarinį kotletuką, salotų ir net pyrago gabalėliu atėjusius pietauti vaišina. Džiuljetos ir Algio akys pilnos entuziazmo, gerumo ir noro bent šiek tiek pagerinti nepasiturinčiųjų kasdienybę. 

Krisnaitai

Organizacijai „Gelbėkit vaikus“ priklausantis Bagaslaviškio vaikų dienos centras. Kiekvieną dieną paruošti pamokų, pažaisti ir pavalgyti čia ateina net penkiolika skirtingo amžiaus sunkiai besiverčiančių šeimų vaikų. Kaip pasakojo centro direktorė Nijolė, vaikams dienos centre organizuojamos šventės, ekskursijos, pagal poreikį organizuojami susitikimai su įvairiais specialistais, siekiama kuo dažniau į centro veiklas įtraukti ir vaikų tėvelius. Direktorė prisipažįsta, jog šiuo metu centro finansavimas išties labai menkas, sausio mėnesį dėl finansinių sunkumų centras visai negalėjo priimti vaikučių, todėl du kartus per savaitę gaunama „Maisto banko“ parama išties labai vertinga ir reikalinga. Jos dėka ne tik galima sutaupyti lėšų kitiems vaikų poreikiams, tačiau ir praplėsti vaikų mitybos racioną. 

Bagaslaviškis

Lietuvos psichikos negalios bendrija „Giedra“ - Vilniuje, Konarskio gatvėje įsikūrusioje bendrijoje lankosi psichikos negalią turintys asmenys iš viso Vilniaus miesto. Čia tarpusavyje bendraudami, užsiimdami įvairiais rankdarbiais, tapyba, žmonės ugdo savo socialinius bei darbinius įgūdžius. Bendrijos lankytojams organizuojamos ekskursijos, jie skatinami dalyvauti kultūriniuose renginiuose  (parodose, mugėse), lankosi muziejuose, stovyklauja. Čia įrengta nedidelė biblioteka, kurioje apstu ne tik knygų, tačiau ir bendrijos lankytojų meno kūrinių, stalo žaidimų.  Esant poreikiui bendrijos darbuotojai tarpininkauja surandant teisinę, psichologinę pagalbą. Deja, dėl sveikatos problemų didžioji bendrijos lankytojų dalis yra bedarbiai, jiems reikalinga priežiūra, todėl 35 iš jų gauna nuolatinę „Maisto banko“ paramą, kurią sudaro duonos, mėsos gaminiai, vaisiai, daržovės, pieno produktai.  

Širvintų vaikų dienos centras gyvuoja jau daugiau nei dvidešimt metų. Kiekvieną dieną organizaciją aplanko iki 20 vaikų, kurių amžius nuo 6 iki 14 metų. Čia vaikams puikiai pritaikytose erdvėse jie gali ruošti namų darbus, bendrauti, žaisti, šokti. Virtuvėlėje vaikai patys mokosi gamintis valgį. Du kartus per savaitę Širvintų vaikų dienos centrą pasiekia „Maisto banko“ parama, kuri vaikų itin laukiama. Labiausiai vaikai džiaugiasi vaisiais ir pieno produktais – varškės sūreliais, jogurtais. Auklėtoja džiaugiasi, jog patiems gaminti maistą vaikams labai patinka. Kelios centrą lankančios mergaitės jau svajoja savo karjerą sieti su maisto gamyba, todėl ir dienos centre jos pačios pirmos stoja į maisto gamintojų eilę. Be maisto gamybos čia yra ir kitų veiklų – vaikai mokosi austi juostas, gamina įstabaus grožio lėles (lietuvaites, raganas, pasakų herojus), mokosi šokti čigoniškus šokius. Na, o didžiausias Širvintų vaikų dienos centro pasididžiavimas  - spektaklis „Žiurkių gaudytojas“, kurį vaikai jau ne kartą pristatė ne tik Lietuvos, tačiau ir Vokietijos publikai.

83251694 864091720718183 6648814166838607872 n

Vileikiškių kaimo bendruomenės vaikų dienos centras „Lašelis“ (Širvintų raj., Musninkų seniūnija).  Šiuo metu vaikų dienos centrą lanko 15 vaikų. Čia, vos tik grįžę iš mokyklos, vaikai užsuka pavalgyti ir ruošti namų darbų, o vėliau jų laukia įvairios kitos veiklos – žaidimai, piešimas, filmai, galimybė pasinaudoti kompiuteriu, pramogos lauke. Vaikų dienos centro lankytojai čia sutinka ir gražiausias metų šventes, kurioms įnirtingai ruošiasi. Prieš Velykas dažo kiaušinius, Prieš Kalėdas – pina vainikus, Užgavėnėms kepa įvairius blynus ir ruošia Morę. Tik šiais metais vaikai dėl Morės sudvejojo, juk žiema vos juntama, tad ir  vyti nėra ko, labiau dar norisi prisišaukti sniegą, kad su rogutėmis būtų galima važiuoti ar sniego senį pastatyti. Kaip ir daugelis vaikų dienos centrų, Vileikiškių „Lašelis“ rūpinasi socialiai pažeidžiamų šeimų vaikais, todėl iššūkių čia išties daug. Vieniems reikia padėti įsigyti mokyklinių prekių, kitiems drabužių, todėl pinigus skaičiuoti ir juos taupyti centrui itin svarbu. Du kartus per savaitę gaunama „Maisto banko“ parama ir galimybė dalyvauti „Maisto banko“ akcijoje šiam centrui ypač svarbi. Tik šio bendradarbiavimo dėka galima sutaupyti lėšų kitoms organizacijos veikloms, priešingu atveju visi pinigai būtų išleisti kasdieniam maistui.

laselis

Vaikų dienos centrai „Gilė“ (Bijotų kaimas), „Giliukai“ (Šilalės miestas), Riešutas (Šilalės kaim. seniūnija). Visų šių centrų veiklą prižiūri koordinacinis centras „Gilė“. Kiekvieną iš dienos centrų lanko nuo 23 iki 35 vaikų, tačiau valstybinis ir savivaldybės finansavimas šiems centrams nėra didelis. Kaip pasakoja koordinacinio centro „Gilė“ vadovė Indrė, vieno vaikų dienos centro maistui per mėnesį lieka vos 80 eur., todėl „Maisto banko“ parama labai reikalinga ir naudinga, jos dėka vaikams galima užtikrinti daug įvairesnį ir geresnį maistą. Čia dirbantys specialistai su vaikais atlieka lavinamąsias, edukacines užduotis, piešia, kuria įvairius rankdarbius, mokosi filmuoti ir fotografuoti istorijas, keliauja po Lietuvą ir džiaugiasi visų metų laikų teikiamais džiaugsmais.

gile

Vaikų ir jaunimo dienos centrą „Liberi“ šiuo metu lanko 23 vaikai. Čia juos dažniausiai nukreipia socialiniai darbuotojai, vaikų teisėms atstovaujančios institucijos ir tik maža dalis vaikų šį centrą suranda su tėvų pagalba. Kaip sako centro vadovai – „Liberi“ tai vieta, jungianti šeimą, vaiką bei padedanti jiems susijungti su kitomis organizacijomis ar reikalingomis institucijomis. Dienos centre organizuojamos stovyklos, įvairios pamokėlės skirtingo amžiaus vaikams, ruošiami namų darbai, švenčiamos šventės, organizuojamos ekskursijos. Tris artus per savaitę šis vaikų ir jaunimo centras gauna „Maisto banko“ paramą. Dalis maisto yra sunaudojama vietoje – vaikams diegiami socialiniai įgūdžiai, tad jie mokomi gaminti, likusią dalį, maisto paketais, vaikai nešasi namo.

liberi