Šiemet Humana People to People epidemijų kontrolės programai Total control of ephidemics (TCE) sukanka 20 metų. Per šiuos du dešimtmečius, prasidėjusi nuo kovos prieš AIDS stigmatizavimą, programa tapo pavyzdiniu ŽIV/AIDS kontrolės modeliu, veikiančiu pagal principą: tik pats žmogus gali save apsaugoti nuo ligų, jei žino savo statusą, gydosi ir stengiasi neužkrėsti kitų.

Per 2 veiklos dešimtmečius TCE pasirodė esąs galingas įrankis, padedantis siekti UNAIDS 95-95-95 tikslų: 95 proc. infekuotųjų žino, kad yra užsikrėtę ŽIV, iš pastarųjų 95 proc. gauna antiretrovirusinį ŽIV gydymą bei 95 proc. gaunančiųjų gydymą bus nuslopinta viruso koncentracija.

Programa vykdoma 12-oje šalių Afrikoje ir Azijoje. TCE projektuose visada dirba vietos gyventojai, kurie bendrauja su rizikos grupėse esančiais asmenimis, kuriuos dažnai netgi pažįsta asmeniškai. Projektų darbuotojai ir savanoriai atlieka testus, o nustatę ŽIV atvejį, suteikia psichologinę pagalbą ir duoda siuntimus į gydymo įstaigas.

Kviečiame susipažinti su 3 istorijomis apie sergančiuosius ir projektų darbuotojus, kuriems TCE projektai padėjo pakeisti gyvenimą:

ŽIV serganti mama augina sveiką kūdikį, Angola

Moteris yra viena iš keliasdešimties sveikatos projekto dalyvių, kurioms Angolos Humana (ADPP Angola) padeda mažinti tikimybę perduoti kūdikiui ŽIV nėštumo bei gimdymo metu.

„Apie tai, kad sergu ŽIV, išgirdau dar būdama nėščia, per savo pirmąjį apsilankymą pas ginekologą. Ištisai verkiau, galvojau apie pasitraukimą iš gyvenimo, tačiau viską pakeitė pokalbis su #TCE projekto darbuotojais. Jų dėka aš supratau, kad turiu toliau kovoti už savo ir dar negimusio kūdikio gyvybę“, – sako motinyste besidžiaugianti angolietė Marta.

Kaip pasakojo moteris, susigrąžinti norą gyventi jai padėjo TCE projekto darbuotoja, to paties kaimo gyventoja. Nuolat bendraudama su bičiule, Marta priėmė kvietimą kuo greičiau atvykti ankstyvam ŽIV gydymui. Moters sprendimas gydytis ir gimdyti klinikoje pagerino jos sveikatą ir iki minimumo sumažino tikimybę perduoti kūdikiui ŽIV.

„Iš pradžių mane užklupusią baimę pamažu pakeitė nauja jėga – tikėjimas, kurį atgavau priėmusi sprendimą gydytis. Dabar esu laiminga ir motyvuota stengtis dėl savo vaikų ateities“, – apie gyvenimo pokyčius kalbėjo Humanos projekto dalyvė.

05 Case story Marta Manuel

Tvirta santuoka nepaisant ŽIV, Mozambikas

„Gyvenime man teko išbandyti, ką reiškia būti užsikrėtusiai ŽIV ir susituokti su ŽIV nesergančiu vyru. Kai tuokėmės, jau žinojau apie savo ligą, tačiau, nepaisant išankstinių abejonių, mūsų tarpusavio ryšys per pastaruosius 11 metų tik sustiprėjo. Aš pagimdžiau sveiką sūnų, kuriam dabar devyneri metai. Keturis kartus per metus einame tirtis dėl ŽIV ir išgirstame, kad tiek vyras, tiek sūnus yra sveiki“, – savo gyvenimiška patirtimi dalinosi Albertina Jacinto.

Albertina Jacinto (vardas pakeistas) šiuo metu gauna paramą iš HOPE Maputo projekto, kuris padeda identifikuoti, konsultuoti ir prižiūrėti ŽIV sergančius žmones.

UNAIDS duomenimis, Mozambikas yra tarp šalių, labiausiai kenčiančių nuo ŽIV ir AIDS. Buvo apskaičiuota, kad ŽIV paplitimas tarp suaugusiųjų 2018 m. siekė 12,6 proc., o iš viso daugiau nei 2,2 mln. gyvena užsikrėtę ŽIV.

Nepaisant iššūkių, su kuriais susiduria šalis, Mozambiko kova su šia epidemija yra vienas geriausių pavyzdžių, kaip galima pasiekti pažangos įgyvendinant vietos projektus, vykdant politinius įsipareigojimus ir efektyviai išnaudojant tarptautinę paramą, kurią dažniausiai administruoja Mozambiko Humana ADPP Mozambique.

06 A story of resilience despite discordaant result 

Tikslinis testavimo metodas padidina teigiamų ŽIV atvejų aptikimo procentą

Monica Zulu yra savo darbui itin atsidavusi moteris, priėmusi sprendimą prisijungti prie Zambijos Humanos (DAPP Zambija) įgyvendinamos ŽIV/AIDS prevencijos programos, teikiančios tikslinio testavimo paslaugas didžiausios rizikos grupėse esantiems sostinės Lusakos gyventojams.  Šis metodas padeda padidinti ŽIV aptikimo procentą, nes į testavimą įtraukiami užsikrėtusiųjų seksualiniai partneriai ir šeimos nariai.

„Mano pagrindinė užduotis yra surasti visus galimus užsikrėtusiojo seksualinius partnerius ir įkalbėti juos pasitikrinti dėl ŽIV. Prisipažįstu, atliekant šį darbą reikia daug drąsos, nes pacientams nėra lengva atskleisti savo seksualinius partnerius. Kai pradėjau dirbti pagal „Index Case Testing“ metodą, dauguma dalyvių nenorėjo atskleisti man savo partnerių sąrašų, tačiau mano sukaupta kasdienė patirtis, kursai ir su metais įgyta reali gyvenimiška patirtis padeda man lengviau įkalbinti žmones pasidalinti savo kontaktais ir pasitikrinti“, – pasakojo sveikatos projekto darbuotoja.

TCE namibia